Kontaktinformation

Boka rum på nya Radisson Blu Hotel, Uppsala
Radisson Blu Hotel Uppsala är ett förstklassigt nybyggt hotell i hjärtat av Uppsala, beläget vid Uppsala Resecentrum, endast 18 minuter med tåg från Stockholm - Arlanda Airport och 40 minuter från Stockholm. Inom gångavstånd finns Uppsala Konsert & Kongress, sevärdheter, shopping, kultur och nöjen. Välkommen till Uppsalas nyaste hotell.

Kontaktinformation

Radisson Blu Hotel, Uppsala

Stationsgatan 4
753 40 Uppsala
Tel: 018 474 79 00
Fax: 018 474 79 09
E-post: info.uppsala@radissonblu.com

Bokning

Tel: +46 18 474 79 10

E-post: reservations.uppsala@radissonblu.com

 

Hotelldirektör

Ann-Sophie Myrefelt
Tel: 018 474 79 61
E-post: ann-sophie.myrefelt@radissonblu.com


Hotellchef

Sofia Söderin
Tel: 018 474 79 15
E-post: sofia.soderin@radissonblu.com


Food & Beverage Manager

Robert Mentzer
Tel: 018 474 79 31
E-post: robert.mentzer@radissonblu.com


Receptionschef

Fredrik Ländin
Tel: 018 474 79 01
E-post: fredrik.landin@radissonblu.com

Husfru

Heidi Blom
E-post: heidi.blom@radissonblu.com


Revenue Manager

Ulrika Lundgren
Tel: 018 474 79 16
E-post: ulrika.lundgren@radissonblu.com


Key Account Manager

Mani Tourang
Tel: 018 474 79 67
E-post: mani.tourang@radissonblu.com


Marknadskoordinator

Helena Hammarberg Eriksson
Tel: 018 474 79 66
E-post: helena.hammarberg@radissonblu.com

Services

  • Internet ingår

    Som en del av servicekonceptet E@syConnect ingår nu Internetanslutning i rumspriset på alla Radisson Blu-hotell. Nu har alla gäster tillgång till bredband och i många fall även en trådlös anslutning. Det gäller hela hotellet och ingår i rumspriset.

Hotellinrättningar

  • Bredband
  • Rumsservice
  • Hälsoklubb
  • Sviter
  • Frukost ingår
Radisson Blu Hotel, Uppsala – 
Stationsgatan 4 –  SE-753 40 –  Uppsala –  Sverige – 
Telefon  + 46 (0) 18 474 79 00
59.859399 17.647205